Nyhetsarkiv - april 2013

tisdag 24 mars

11:34

Hej allesammans,

Ridningen fortsätter tillsvidare under vårterminen. För att minska risken för smittspridning, ber vi er respektera följande:

• Kom enbart till stallet när du ska rida din lektion

• En medhjälpare får följa med vid behov

• Skötarsystemet pausas

• Klubbtävlingar ställs in tillsvidare


De som arbetar i stallet (ordinarie- samt extrapersonal), får fortfarande vistas i stallet.

Ta hand om er!

Vänliga hälsningar

Äppelvikens Ridskola och Bromma Ridklubb


tisdag 30 april

16:22


Diamant de Revel

Nyfödda!
Coco Chanel, e. Contender, fick ett lite hingstföl söndagen 28 april.
Fölet är e. Diamant de Revel.
Näst på tur står Corlene, e. Cornetto, som är betäckt med Nintender.

söndag 14 april

16:17


Andy och Udesso, foto Therese Stackelberg

Andy och Udesso avslutade inomhussäsongen hos Gävle Ryttarsällskap med en sjunde plats i 1,45 hoppningen idag.
För fullständiga resultat se mer här.

söndag 14 april

16:13


Primadonna

BRKs lag i Dressyrallsvenskan div. 3 omg. 1 kom på åttonde plats av sammanlagt 12 lag. Vann gjorde Stora Wäsby FRK.
Felicia Smith kom på tionde plats som siste placerade individuellt på 63,61%, Grattis till Felicia och Primadonna.
Övriga i laget: Kia Lublin – Looise, Hilda Henriksson – Lambretta.
För fullständiga resultat se mer här.
Nästa omgång går av stapeln 5 maj hos Gladö RS.

onsdag 10 april

19:16


Shadow, foto Therese Stackelberg
Grattis till Ella Jemdahl & Shadow och Lotta Andersson & Figo till vinsten i respektive kategori i Klass 1 hoppning söndagen 7 april.
För fullständiga resultat se mer här.

fredag 5 april

21:33


Dansa, en av hästarna i dressyrlaget, foto Therese Stackelberg

Välkomna på dressyrclinic söndagen 7 april kl.17-19
Ryttarna i BRKs lag till Dressyrallsvenskan div. 3 rider för Lena Amnäs.
Teori, ridning och frågestund, Stora Ridhuset.

måndag 1 april

19:44


Shadow, foto Therese Stackelberg

Påskens Klass 2 hoppningen blev en spännande tävling, både hästar och ryttare var laddade till max.
Vinnare i ponny klassen Hedda Billstein på Angel, följd av Iza Pellisier på Chips coh Rebecca Evans på Shadow.
Hästkategorin vanns av Ingrid Lilienthal-Winnipeg, tvåa Lisa Winther-Wizard och Hilda Henriksson-Sidine.
För fullständigt resultat se här.

Kalendarium

Se alla kalenderhändelser